Zambiya’nın başkenti

Lusaka, Afrika kıtasında bulunan Zambiya devletinin başkentidir. Şehirde 2010 resmi nüfus verilerine göre 1.742.979 kişi yaşamaktadır. Ülkenin Lusaka Bölgesi’nde yer alan başkent, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri konumundadır.

Lusaka, adını şehrin kurucusu “Lusaka”dan almıştır. Bölge, 1900’lerin başına kadar bir yerli köyü olarak belirse de, 1905’te sömürgeci İngiliz ordusunun Demiryolu inşasına başlamasıyla genişleyen bölge, bu tarihte itibaren bir şehir olarak anılmaya başlanmıştır. Bölge, zamanla ticaret yollarının üzerinde uğrak bir alanda yer alması nedeniyle, hızla gelişmiştir.

1953’te Güney ve Kuzey Rodezya’nın kurulmasıyla beraber, Zambiya başta olmak üzere şehrin içinde yer aldığı yöre, bu oluşuma destek vermemiş, böylece Lusaka, 1964’te kurulan bağımsız Zambiya’nın başkenti olmuştur. Bu süreden sonra devamlı olarak göze çarpan ve sürekli gelişen Lusaka, Afrika’daki en büyük şehirlerden biri haline gelmiştir. 2000 yılında 1 milyonu geçen nüfusuyla, Lusaka bugün Zambiya’nın en büyük şehri olarak belirmiştir. Lusaka, Zambiya’nın ulusal başkenti olarak, yasama ve yürütme’nin yapıldığı merkezi bir şehirdir. Kentte meclis yer almaktadır.

Cevap: Lusaka

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts