Cezayir kentinin güney kesimi

Topraklarının beşte biri Sahra Çölü ile kaplı olan Cezayir, daha çok çölleri, Akdeniz sahilinde yer alan başkent Cezayir ve Kuzey Afrika’da özgün bir yaşam biçimi ve kültüre sahip Berber Kavmi ile dikkatleri çeken bir ülkedir.

Roma döneminden günümüze kadar önemli bir deniz limanı olan Cezayir, sahil boyunca yer alan plajlarının yanı sıra iyi korunmuş tarihi kalıntıları ile mistik bir hava estirir. Özellikle Djemila ve Timgad’da yer alan çarpıcı kalıntılar görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Kentte bulunan dolambaçlı vadiler, camiler ve eski Türk evleri insanda hayranlık uyandırır.

Başkente çok yakın bir noktada ve Akdeniz sahilinde yer alan Tipasa; çarpıcı Roma, Punik ve Hristiyanlık kalıntıları bulundurur. Ayrıca burada bulunan ve Ortaçağ Numudia’ya ait mozole insanları büyülüyor. Ülkenin kuzeyine yakın bölümünün orta kesimlerinde yer alan Qued M’Zab Nehir Vadisi, Ghardaia’ya ev sahipliği yapar. Beş kasabadan oluşan bu bölge, muhafazakâr bir Müslüman tarikatı olan Mozabites’i barındırır. Burası, çarşıları ve halılarıyla ünlüdür.

Sahra Çölü’nde yer alan bir vaha kasabası olan Timimoun, hayalleri süsleyebilecek güzellikte bir yerdir. Barındırdığı 400.000’i aşkın palmiye ağacı ve yerel sanatın en güzel örneklerinden olan çanak çömleklerin rengindeki yapılar, burayı ziyaret edenleri büyülemektedir. Bu yerleşim bölgesinde bulunan Gourara’nın terasından muhteşem vaha manzaraları, insanın gözlerine masaj yapar.

Özellikle gün batımında ortaya çıkan görüntüler benzersizdir. Timimoun’a yakın bir yerde yer alan Tasfaoud Köyü, sevimli bir vahadır. Burada, 13. yüzyıldan kalma Almohad Kalesi ve olağanüstü çöl sulama sistemi, görülmeye değerdir.

Cezayir (Berberi dilleri: Dzayer; Arapça: الجزائر) ya da resmi adıyla Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuzey Afrika’da ülke, Afrika’nın en büyük ülkesi. Cezayir’in komşuları kuzeydoğuda Tunus, doğuda Libya, güneydoğuda Nijer, güneybatıda Moritanya ve Mali, batıda Fas ve Batı Sahra’dır. Etnik açıdan bir İslam, Arap ve Berberi ülkesidir. Ülke ismi (El Cazayir) Arapçada “adalar” anlamına gelir.

Cevap: Mustafa

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts