Ünlü bir fotoğraf sanatçımız

İsa Çelik (d. 1944, Gülnar), Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP’ın Artist of FIAP ” (AFİAP) unvanına sahip Türk fotoğrafçı.

1958’de fotoğraf çekmeye başladı. 1970’te Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İşletme İktisadı bölümünü bitirdi. ‘İnsan’ adlı ilk kişisel sergisini 1973’te açtı, toplamda yaklaşık 100 adet kişisel sergi açtı, dia pozitif gösterileri yaptı, karma sergilere katıldı, yurt içi ve yurt dışında pek çok sergi, yarışma ve bienalde fotoğrafları sergilendi. Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında değerlendirme kurulu üyelikleri yaptı.Ağırlıklı olarak portre fotoğrafları ve Anadolu uygarlıkları fotoğrafları çekti.Özellikle çocuk fotoğrafları çekti ve yazdığı masallar birçok çocuk dergisinde yayınlandı, çocuk kitapları illüstrasyonları yaptı.Afiş, poster, kitap, plak, kaset ve CD kapakları tasarladı, çizgi film çalışmaları yaptı. Arasında Mehmet Aydın’ın 1987 yapımı Küçüğüm’ün de olduğu pek çok sinema filminde oynadı. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Ankara Film Festivali Seçici Kurul Üyelikleri yaptı. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Temel Fotoğrafçılık dersleri verdi.

Görsel Sanatçılar Derneği (GSD) Başkanlığı, Perde ve Sahne Sanatçıları Sendikası (PERSAİŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği, Mimar Sinan Üniversitesi’ ne bağlı Fotograf Enstitüsü’ nün kuruluşunda Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK’ın onur üyesidir.

2008’de ellinci sanat yılı, “Ateş Üstünde Elli Yıl” adıyla çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cevap: İsa Çelik

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts