Bakire

Bakire kavramı herhangi bir cinsel ilişkide bulunmamış kişiyi ifade etmektedir. Bu kavram aslında kızlar ve erkekler için ortak bir tanım olsa da, toplumumuzda diğer toplumlarda sadece kızların durumunu ifade etmek için kullanılır. Bakiredir yada bakire değildir gibi ifadeleri vardır.

Kızlarda bakireliğin göstergesi kızlık zarının bozulmamış yani yırtılmamış olması demektir. Bir kızın bakireliğinin kanıtı bu zarın ilk geceye kadar sağlam tutulmasıdır. Dolayısı ile daha önce bekaretini kaybetmiş bir kız tıbbi yöntemlerle bu zarı tamir ettirirse yeniden bakire durumuna gelmektedir. Bu durum  teknik açıklamadır. Ancak hakikatta daha önce cinsel bir ilişki yaşamamış ve evleninceye kadar el değmemiş bir kıza bakire denilir. Yani bız kız zarı tamir ettirmiş olsa da gerçekte bakire değildir. 

Her ne kadar bekaret sadece kızlar için kullanılan bir kavram olmuş olsa da bakirelik erkekler içinde geçerlidir. Kızlarda bekaretin bozulması kızlık zarının bozulması ile anlaşılmaktadır. Erkekler için maalesef böyle bir kontrol mekanizması yoktur.  Dolayısı ile daha önce cinsel birliktelik yaşayan herkes bakirelik ten çıkmıştır demektir. Ancak bu durum sadece kızlarda tespit edilebilir. Fakat bu duruma karşı tıbbın yeni çözümleri de üretilmiştir. 

Cevap: Erden-Azra

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts