Afganistan’da bir kent

Kandehar Vilayeti (Peştuca: کندھار veya قندهار) Afganistan’ın 34 vilayetinden birisidir. Ülkenin güneyinde yer alan vilayet kuzeyden Uruzgan ve Zabul vilayetleri, doğudan ve güneyden Pakistan devleti ve batıdan Helmand Vilayeti’yle çevrilidir. Yönetim merkezi tarihi Kandehar şehri, yüz ölçümü 54,022 km², nüfusu 886.000’dir. Arghandab Nehri’nin doğu-batı yönünde tüm vilayeti katettiği Kandehar, nispeten düz bir arazi yapısına sahiptir. Halkı Peştunlar’dan oluşur.

Kandahar Vilayeti, Rus işgali’nden önce iyi sulanan ve başta üzüm, kavun ve nar olmak üzere verimli meyve bahçelerine sahipti. Ancak işgal zamanında buralara kara mayınları döşendiğinden ve mücahitlerle Rus ordusu arasındaki çatışmalarda tahrip olmasından dolayı bahçecilik faaliyetleri de bitmiştir. 1960’lı yıllarda ABD finansmanıyla bölgeye büyük bir havaalanının inşa edilmesiyle ve stratejik öneminin artmasıyla ticari hareketlilik biraz artmıştır. Bölgede günümüzde halen kısıtlı imkanlarla tarım yapılmaktadır ve ABD işgaline rağmen hala ülkenin tarım merkezi olarak bilinmektedir.

Kandahar Uluslararası Havalimanı, Afganistan’ın güneyine, özellikle Kandahar bölgesine hizmet eden ülkenin diğer şehirlerine iç hat, komşu ülkelere dış hat uçuşların yapıldığı Afganistan’ın ikinci büyük havalimanıdır. Vilayet kara ulaşımında da önemli bir yere sahiptir. Güney Afganistan’dan ülkenin diğer bölgelerine ve komşu devletlere yapılan transferlerin ana terminal noktası konumundadır. Vilayet, Kâbil’den gelen ve batıda İran ile batı vilayetlerine ulaşan ana karayolu üzerindedir. Bu yol güneyden Kandehar şehri ve Sipin Boldak üzerinden Pakistan’ın büyük şehri Ketta’ya bağlanmaktadır.

Cevap: Kandehar

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts