Roma’daki aşk çeşmesinin adı

Trevi Çeşmesi’nin o dönemin en iyi mimarlarından birisi olan Nicola Salvi tarafından 1732 yılında yapımına başlanmıştır. Bu yapının tamamlanması ve günümüzdeki haline ulaşması 30 yıla aşkın zaaman almıştır. Roma’daki Barok tarzında en büyük çeşme olma özelliği taşımaktadır. Çeşmenin ortasında Poseidon heykeli, yanlarında bereket ve sağlık tanrıçalarının figürleri yer almaktadır. Trevi Çeşmesi – Fontana di Trevi Türkçe’de Aşk Çeşmesi olarak da isimlendirilmektedir. Çeşmenin bu isimle anılmasının sebebinin, Platon’un aşka dair felsefesinden ilham alınarak yapılan at figürlerinden kaynaklandığı sanılmaktadır. 

Aşk Çeşmesi’nin tarihi dönemin Roma İmparatoru Augustus zamanına dayanmaktadır. Rivayete göre çeşme, askerler ve güzel bir Roma kızı arasında geçen konuşmalar sayesinde günümüze gelmiştir. Roma’da savaş döneminde yorgunluktan ve susuzluktan bitap düşen askerler, güzel bir kızla karşılaşır ve nereden su bulabileceklerini sorar. Güzelliğiyle büyüleyici olan genç kız, şu an çeşmenin bulunduğu yeri göstererek oradaki toprağı kazmaları durumunda su ile karşılaşacaklarını söyler. Askerler başka bir şanslarının olmadığının farkında olup kızın dediğini pek de inanmasalar da gerçekleştirir. Ve askerler sonuçta suya kavuşurlar. İmparator Augustus’un damadı Agippa akan suyu Vergine su kemeri ile Pantheon\’a kadar ulaştırdığı da yine tarih sayfalarında yer alan bir ayrıntı olarak dikkat çeker. Aşk Çeşmesi’nde oldukça yaygın olan bir davranış da çeşmeye para atmaktır. Bu davranışın da gerçek aşkı bulmak için yapıldığı düşünülse de asıl kabul edilen anlamı bu şehre tekrar gelebilmektir.

Sırtın çeşmeye verilmesiyle sol elle sağ omuz tarafından havuza atılan bozuk para, eğer havuza girerse bu şehre gelecek senelerde tekrar gelineceği anlamına gelmektedir. Roma’ya aşk şehri olmasının yanında çeşmelerle dolu şehir denmesi de herhalde yanlış olmaz. Şehrin birçok yerinde eski dönemlerden kalmış çeşmelere rastlanılabilir. 1642 yılında inşa edilen Fontana del Tritone, 1677 yılında inşa edilen Fountains of St. Peter’s Square, 1651 yılında tamamlanan Fontana dei Quattro Fiumi by Gian Lorenzo Bernini ve günümüz tarihine en yakın zamanda inşa edilen Fountain in front of Villa Medici on the Pincio bu çeşmelerin sadece bir elin parmağı gibi gösterilebilenleridir. 

Cevap: Trevi

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts