Dikey kalkış ve iniş yapabilen döner kanatlı bir hava taşıtı

On iki yaşındaki İgor, annesinin gösterdiği bir resmi gördüğü anda kendisini öylesine kaptırmıştı ki, genç kadın bunu gösterdiğine bin kere pişman olmuştu. Bu, 16. yüzyılda, ünlü ressam ve mucit Leonardo da Vinci tarafından çizilen garip bir resimdi ve tepesindeki garip kanatlar sayesinde bir uçurtma gibi havada uçacak bir cismi gösteriyordu. Leonardo da Vinci, bu alet sayesinde insanların havada uçabileceklerini düşünmüştü. Kiev Üniversitesindeki bir profesörün oğlu olan İgor Sikorsky’nin o küçücük kafası bu konunun üzerine fena halde takılmıştı. 1908 yılında, İgor henüz 18 yaşındayken, Wright Kardeşler’in o tarihten beş yıl önce yaptıkları ilk uçuşun hikayesini okuduktan sonra yine bütün tutkusu depreşmişti. Bu olayın öylesine etkisi altında kalmıştı ki, babası kendisini Paris’e göndermekten başka çare bulamadı. İgor Sikorsky orada, bir hangarda açılmış bulunan havacılık ile ilgili kurslara katıldı. Burada verilen dersleri pek büyük bir ilgi ile izledi. Fakat o çocukluk günlerinden beri, etkisi altında bulunduğu Leonardo da Vinci’nin çizdiği resim aklından çıkmıyordu. Bunu kurstaki hocalarıyla konuştuğu zaman, üstten pervaneli bir uçağın yapılmasına imkan olmadığını söylediler.

Buna rağmen İgor, içindeki ümidi yitirmemiş olarak tekrar Kiev’deki evine döndü. Paris’ten yola çıkarken 2 beygir gücünde bir de motor almıştı. Evlerinin bahçesinde bugün adına ”Helikopter” dediğimiz uçağı yapmak üzere çalışmalara koyuldu. Fakat ne çare ki, iki pervaneli bu helikopter daha ilk tecrübe uçuşu sırasında düştü ve motor paramparça oldu. Bundan sonra uçak imaline girişti. Kendi eliyle yaptığı beşinci uçağı ile askeri manevralara katıldı ve bir saat süre ile 600 metre yükseklikte uçtu. Daha sonra 100 beygir kuvvetinde bir motor yapmayı başaran İgor Sikorsky, ortaya çıkardığı yeni bir uçakla saatte 70 mil hız elde etti. Henüz 23 yaşındayken Petrograd’da kurulan bir uçak fabrikasının başına getirildi. 1. Dünya Savaşının başlamasından sonra 4 motorlu 75 kadar uçak imal eden genç mühendis, Alman hedeflerinin başarıyla bombalanmasında baş rolü oynadı. Ancak bu sıralarda kızıl ihtilalin başlaması her şeyi alt-üst ediverdi. İgor Skorsky bütün servetini ana vatının da bırakıp Amerika’ya kaçtı. 

Cebinde 600 dolar olduğu halde 1919 yılının mart ayında Amerika’ya ayak bastıktan sonra tekrar bu konu üzerindeki çalışmalarına devam etti. Amerika’da yaptığı uçaklarıyla dikkati çeken genç mühendis nihayet 1938 yılında, United Aircraft Şirketi’ne planlarını kabul ettirerek yer yüzünün ilk helikopterini icat etmeyi başardı ve bu ilk helikopter ile ilk uçuşu da yine bizzat kendisi yaptı. Böylelikle İgor Sikorsky, pek çok kimsenin deneyip fakat hiç kimsenin başaramadığı o üstten pervaneli uçağı havalandırmayı başardı. 1784 yılında Launoy ile Bienvenue adlı iki Fransızı’n, 1878 yılında Enrico Forlanini adında bir İtalyanın, 1907 yılında da Paul Cornu adında bir başka Fransız’ın başaramadıkları bu önemli araç 1938 yılında Rus asıllı bir Amerikalı olan İgor Sikorsky tarafından başarılmış oldu. 

Cevap: Helikopter

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts