Fransa da bir kent

Nice, Güney Fransa’da, Akdeniz sahilinde, Marsilya ile Cenova arasında yer alan bir şehirdir. Ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Nüfusu 347.100’dür. 71.92 km²’lik bir alana yayılmıştır. Fransa’nın beşinci büyük şehridir. 1971 yılında, Dünya Satranç Şampiyonası’na evsahipliği yapmıştır. Nice, batısında Var nehri, doğusunda Boron dağı ile çevrili bir alanda kurulmuştur. Monaco prensliğine 10 km. İtalya sınırına 30 km. mesafededir. Nice halkı Nisliler (fransızca Niçois) diye anılır. Bölgede kısmen Provensal dilinin bir lehçesi olan Nissart dili kullanılır. Bu dil şu anda ölmüş olan liguryan dili ile işgalci Romalıların Latincesinin karışımından oluşan bir dildir. 

Korunaklı yapısından dolayı Fransız Riviera’sında kışların en ılık olduğu yer Nice’dir. En güzel seyahat dönemi mayıs ile eylül-ekim aylarıdır. Temmuz ve Ağustos ayları oldukça sıcak geçer. Kışın ise Nice’de nadiren don görülür. Bu yüzden şehir 19. yüzyılda İngilizler ve Ruslar – tabii çarlık ailesinin de- tarafından sevilen bir kış tatil yeri idi. Şehirdeki büyük oteller ve bahçeler ile Rus ortodoks kathedralinin varlığı o dönemlerini izlerini bugüne taşır. Sahilleri kumlu değil, taşlıdır. Yumuşak iklim bölgede şarap yapımcılığına olanak sunar. Nice, birkaç yüzyıl boyunca Fransa ve İtalya’daki hanedanların egemenliğinde gidip geldi. Nihayet 1861’de Fransa’nın kontrolüne geçti. Ancak bu tarihe kadar bir dönem Provence’in bir dönem Savoy hanedanının, bir dönem de III. Napoleon’un ordularının kontrolüne girdi. Tüm bu dönemler boyunca salgın hastalıklara, düşman ordular tarafından yağmalara ve doğal afetlere maruz kaldı.

Nice’de bulunan ilk insan yerleşimleri 400.000 yıl öncesine gider. Terra Amata kültürüne ait arkeolojik site ateşin ilk kullanıldığı yerlerden biridir, yine aynı yerde ev yapımınına ve 230.000 yıl önceze tarihlenen çakmak taşı kalıntılarına rastlanmıştır. Nice, muhtemelen Marsilyalı Yunanlar tarafından M.Ö. 350 yılında kurulmuş ve Liguryalılar karşısında kazanılan bir zaferin anısına, antik Yunan zafer tanrıçası Nike’nin adı şehre verilmiştir. Şehir kısa zamanda Ligurya sahillerinin en yoğun ticaret merkezlerinden biri haline geldi.

Cevap: Nice-Lyon

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts