Ağrı

Ağrı, kişinin günlük yaşamındaki faaliyet ve aktivitelerini kısıtlayan sıkıntı verici bir histir. Genellikle, vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şey olduğu konusunda sizi uyarmaya yarar. Ağrının yaygın şekilde kabul edilmiş tanımı Uluslararası Ağrı Araştırmaları Derneği tarafından geliştirilmiştir: “Ağrı, gerçek veya potansiyel bir doku hasarından kaynaklanan veya bu şekilde tanımlanan, hoş olmayan bir duyu ve duygusal bir deneyimdir”. Ağrı hafif, bölgesel, hafif veya şiddetli olabilir. Ağrı akut yani kısa süreli, veya kronik yani uzun süreli olabilir. Akut ağrı insanlar için koruyucu bir işleve sahiptir; ağrı, bize bedensel hasardan veya zarar verme potansiyeli bulunan durumlardan uzak durmamızı öğretir ve iyileşme döneminde sakatlanan vücut parçasını korur. Ağrı sık görülen bir durumdur ve bazen günlük rutinimizi olumsuz yönde etkiler. Tedavi edilmeyen veya yanlış tedavi edilen ağrı, kronik hale gelebilir. Böyle bir durumda, doktorunuza danışmanız gerekir. Bu sayfada ağrı türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Ağrı, rahatsızlık verici bir histir ve bazı insanlar ağrıyı gidermek için her çareye başvurmaktadır. Ancak, ağrı hissetmeseydik, tekrarlayan sakatlanmalardan veya vücudumuzda kalıcı hasar oluşmasından kaçınamazdık. Ağrı, bizi sakatlanmalara karşı uyaran ve böylelikle vücudumuzu korumamızı sağlayan bir savunma mekanizması olarak gelişmiştir. Ağrı, rahatsızlık verici bir histir ve bazı insanlar ağrıyı gidermek için her çareye başvurmaktadır. Ancak, ağrı hissetmeseydik, tekrarlayan sakatlanmalardan veya vücudumuzda kalıcı hasar oluşmasından kaçınamazdık. Ağrı, bizi sakatlanmalara karşı uyaran ve böylelikle vücudumuzu korumamızı sağlayan bir savunma mekanizması olarak gelişmiştir. 

Ağrı, vücudumuza daha fazla zarar vermemizi önleyen bir uyarıcıdır. Bununla birlikte, vücudumuzda hissettiğimiz ağrı günlük aktivitelerimizi gerçekleştirmemizi güçleştirip, hareket kabiliyetimizi azaltır. Belki de en önemlisi, yaşam tarzımızı değiştirmesi ve iş yaşamımızı, ilişkilerimizi ve hareket özgürlüğümüzü etkilemesidir. Ağrı daima kişiye özeldir ve her insanın ağrı eşiği farklıdır. Genelikle aniden ortaya çıkan akut ağrı, vücudunuzun zarar gördüğüne dair bir işaret niteliğindedir. Sakatlanma iyileştiğinde ağrının ortadan kalkması gerekir. Akut ağrıdan daha uzun sürek kronik ağrı bazen tedaviye direnç gösterir. Kronik ağrı genellikle uzun süreli bir hastalıkla ilişkilidir. Akut ağrının aksine, fonksiyon bozukluğu veya kolayca geçmeyen hastalıklarla bağlantılıdır. Kronik ağrı çektiğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekir. Kişinin ağrı hissetmesinde rol oynayan tüm faktörler ve bunların çok sayıda nedeninden ötürü, çeşitli tedavi yöntemi mevcuttur. 

Cevap: Veca

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts