Tropikal Amerika’da yaşayan iri gagalı bir kuş

Tukan kuşu Orta ve Güney Amerika ve Karayipler’deki yağmur ormanlarına özgü bir türdür. Tukanlar Ramphastidae ailesinin tropikal kuşlarıdır. Yaklaşık 40 farklı Tukan kuşu türü vardır. Tukanlar vahşi doğada yaklaşık 20 yıllık ömrüne sahiptir. En yaşlı esir tukan(hayvanat bahçesi ,korunak vb.) 26 yaşındaydı.  Genelde parlak renkli gagalara sahiptirler.Ancak beklenmedik renklere de sahip olabilirler. Boyutları türe göre değişir. En küçük tukan kuşu (Pteroglossus ), yaklaşık 130 gram (4.6 ons) ağırlığındadır ve yaklaşık 29 santimetre (11,5 inç) uzunluğundadır. En büyük tukan kuşuysa (Ramphastos toco) yaklaşık 680 gram (1,5 pound) ağırlığındadır ve yaklaşık 63 cm (29 inç) uzunluğundadır. Kuyrukları yuvarlaktır ve boyun yarısından vücudun tüm uzunluğuna kadar değişir. Boyunlarıysa kısa ve kalındır. Kanatları küçüktür, çünkü ormanda yaşayan kuşlar sadece kısa mesafelerde dolaşmaya ihtiyaç duyar ve genellikle kuşun başından ucuna kadar olan ölçümleri ile aynı aralıktadır.  Vücudunun hemen hemen tamamı siyah tüylerle kaplıdır (boğazı beyaz veya sarı tüylerle kaplıdır). Püskülleri, renk kamuflajı sağlar. 

Tüyünün rengi siyah, mavi, kahverengi, yeşil, kırmızı, beyaz, sarı veya renk kombinasyonu olabilir. Büyük gagaları, içinde yaşadıkları sıcak ortamda serin tutmaya yardımcı olur. Bu uyum, tüm hayvan krallığında en iyi ısı düzenleyici sistemlerden biridir. Kuşa gelince, kanatlardaki arterler geniş; ve ısıyı serbest bırakır.  Büyüklüğüne rağmen tukan kuşunun sandığınızdan daha az ağırlığı var. Protein keratininden (tüylerden ve tırnaklarından yapılmış bir şey) oluşan böceksi yapısı, çok düşük bir kütleye izin veren birçok hava cepleri içermektedir.  Gaganın sağladığı birkaç fayda vardır.Bunlar, Meyvenin toplanması ve soyulması, yırtıcı hayvanlara gözdağı vermek ve çiftleşme ortaklarını çekmek için kullanılır. Tukanlar uyurken, sıcak tutmak için gagalarını kürklerinin altına koyarlar. Tukan, gün ışığına göre çok farklı çağrılar üretir. Öğleden sonra diğer kuşlar durduğunda hala gürültülüdürler.  Tukalar, orman kuşlarının en gürültülü olanı arasındadır. Ötüşleri genellikle kurbağa cırcır böceğine benziyor. Tukanlar, yüksek sesli aramaları gaga ve yüksek seslerden gelen sesle birleştirir. Birçok tukan türü  merak ediyor ve sinir bozucu sesler çıkarıyor ve dağ eşeği gibi titriyor.(Kısacası sesleri değişik hayvanlara benzetilmektedir.) 

Tukanlar genellikle küçük ağaç kavuğu,oyuklarında bulunur. Hayatlarının çoğunu yağmur ormanlarının gölgelerinde geçiriyorlar. Nadiren ormanda geziyorlar. Omnivor şekilde beslenirler. Diyetleri ağırlıklı olarak meyveye dayanıyor. Meyve dışında tukanlar çilek, tohum, yumurta, böcek ve küçük sürüngenleri de  yerler. Tukanlar için hayat sadece meyve ve oyun değildir. Dikkate alınacak avcıları arasında orman kartalları, şahinler ve baykuşlar yer alır; Boz boğalar, jaguarlar, margaylar  genellikle tukanların yuvalarına girerler. Onların muazzam tasarımı, birçok yırtıcıya karşı savunmada faydasızdır. ve hayvan ticareti için insanları cezbetmektedirler. Kendilerini savunmak, düşmanlarını korkutmak ve diğer birliklerini tehlikeye karşı uyandırmak için yüksek seslerine güvenirler. Tukanlar yuvalarını ağacın oyuklarına ağaçkakan gibi diğer hayvanlarla yapar;bu yuva  genellikle yağmur ormanlarının gölgesindedir. Her ne kadar çoğu tukan grup halinde yaşasa da, en azından üreme mevsiminde ve büyümede yalnız oldukalrı düşünülmektedir.

Üreme dönemleri baharda gerçekleşir. Sonra, bir dişi ağacın boşluğunda, 1 ila 5 parlak beyaz yumurta bırakır; Hem erkek hem de dişi yumurta türüne bağlı olarak 15 ila 18 gün yumurtalara bakar. Yavru tukanlar çok küçüktür ve aylar boyu tam boyutlarına erişmezler. Bu süre zarfında hem anne hem de babaları tarafından avcılardan korunmaktadırlar. Neyse ki, tukan popülasyonu hala geniş ve istikrarlıdır ve bu kuşlar nesli tükenmekte olan türler listesinde değildir. Belki de en tanınan tropikal kuş olan tukan, reklamverenler ve işletme sahipleri tarafından oldukça başarılı bir şekilde kullanılan eğlence ve zekanın sembolüdür. Gökkuşağını andıran gaga ve gövdesiyle tukan kuşu Belize’nin ulusal kuşudur. Boynuzgaga kuşuyla ile sık sık karşılaştırıldığında, tukanlar ağaçkakanların yakın akrabalarıdır. 1960’lardan beri, bir çizgi film maskotu olan Tukan Sam, Kellogg’un kahvaltılık hububat Meyve gevrekleri yüzü olarak kullanıldı. 

Cevap: Tukan

Diğer Sorular ve Cevaplar

Related posts